Przejdź do treści

Cześć, z tej strony Fundacja TerGo!

Chociaż TerGo zaczęło się od pomysłu na biznes, to okoliczności, w których poznały się założycielki startupu, były znakiem zapowiadającym przyszłość. Bo czy istnieje lepsze miejsce niż wydarzenie charytatywne, by poznać ludzi, którym najbardziej leży na sercu dobro innych?

5 read time

Autor:

Klementyna Sęga

Kulturoznawczyni, edukatorka i promotorka zrównoważonego rozwoju. Pisze i opowiada o odpowiedzialnych wyborach

Dzięki temu, że IFCC ma bardzo niski finansowy próg wejścia, rozpoczęcie własnego projektu sekwestracyjnego jest możliwe dla każdego. To także wsparcie społeczeństw rozwijających się we wzmacnianiu własnej sprawczości i przedsiębiorczości.

To musiało się tak… zacząć.

Thuy Nguyen i Ewelina Sasin spotkały się na aukcji dobroczynnej w szkole, do której chodzą ich dzieci. Od pierwszych zamienionych ze sobą słów miały wrażenie, jakby znały się od zawsze. Obie są mamami trójki dzieci (w tym pary bliźniąt!), zbierały doświadczenie w podobnych projektach, są seryjnymi przedsiębiorczyniami i inwestorkami oraz… równie mocno martwią się niepewną przyszłością naszej Planety.

Jak biznes, to tylko najlepszy dla świata.

Pewnego dnia Thuy wpadła na pomysł. Skoro emisje nie mają granic, a w globalnym ruchu na rzecz ich redukcji liczy się każdy wysiłek podejmowany przez biznesy i osoby indywidualne, to dlaczego by ich nie zsumować, aby pokazać wszystkim, jak wielki wpływ nasze wybory mają na rzeczywistość? Podejmowanie proekologicznych decyzji nie przynosi szybkich efektów, ale ma ogromny sens, bo to od nich zależy neutralna węglowo przyszłość. W globalnym rachunku emisji liczy się suma wszelkich starań!

Tak powstał pomysł na innowacyjną aplikację TERbit, która zachęca do eko-wyborów i wynagradza je. Thuy podzieliła się pomysłem z Eweliną i przystąpiły do działania. Podczas prac nad aplikacją, założony przez nie startup rozbudowywał swoją ofertę. Dziś TerGo ma już bazę klientów, którym dostarcza programy HR-owe, doradztwo ESG, plany kompensacyjne CO2 dla firm, kalkulatory śladu węglowego, certyfikację produktów neutralnych węglowo. Firma posiada także własny projekt agroleśny w Belize… i już niedługo rozpoczyna nowy projekt w Ghanie!

 

Po co startupom pozytywnego wpływu fundacje?

TerGo obchodzi w tym roku 3 urodziny. Jego założycielkom od początku przyświecała myśl, że pierwszą interesariuszką prowadzonego przez nie biznesu musi być Ziemia oraz jej najbardziej potrzebujący mieszkańcy. Fundamentem działań startupu jest realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, których zakres z powodzeniem udaje się poszerzać. Przyczyniła się do tego w szczególności decyzja o założeniu oddziału TerGo w Belize i stworzeniu miejsc pracy dla lokalnej społeczności. Osoby zatrudnione w Belize opiekują się należącą do TerGo ziemią i nasadzeniami. Inwestycja w ten rejon świata, już dziś szczególnie dotknięty skutkami globalnego ocieplenia, jest zgodna z ideą sprawiedliwości klimatycznej.

 

Farmerzy z Belize otrzymują o połowę większe wynagrodzenie niż oferowane na tych samych stanowiskach w ich kraju, startup zbudował dla nich także dom-siedzibę firmy oraz zapewnia im codzienne posiłki. Dodatkowo wszystkie plony z projektu agroleśnego przekazywane są pracownikom i lokalnej społeczności – mogą z nich korzystać tak, jak chcą.
To sporo działań mających poprawić tamtejsze warunki pracy i życia, ale szybko okazało się, że… zawsze można zrobić coś więcej.

 

W Belize jest mnóstwo potrzebujących rodzin. Oczywistym wydało się, że trzeba zrobić coś, by zabezpieczyć możliwość pomagania lokalnej społeczności, niezależnie od prowadzonych przez TerGo działań biznesowych i oferowanego stopnia zatrudnienia. I tak Fundacja TerGo stała się faktem.

 

Co robimy w Fundacji TerGo?

Dzielimy się wiedzą oraz tworzymy innowacyjne narzędzia, z których można korzystać na całym świecie. Szkolimy, prowadzimy warsztaty i edukujemy. Zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem internetu. Pomaga nam w tym Tergopedia – wirtualna encyklopedia wiedzy o klimacie. Tergopedię tworzy społeczność internetowa i każdy może do niej dołączyć!

Drugim filarem działalności Fundacji jest praca na rzecz transparentności rynku offsetów węglowych. Dlatego stworzyliśmy International Forestry Carbon Credit Standard, czyli własny standard tworzenia projektów agroleśnych.

 

Standard powstał z potrzeby zwiększenia transparentności rynku offsetów węglowych. Dzięki temu, że IFCC ma bardzo niski finansowy próg wejścia, rozpoczęcie własnego projektu sekwestracyjnego jest możliwe dla każdego. To także wsparcie społeczeństw rozwijających się we wzmacnianiu własnej sprawczości i przedsiębiorczości. Korzystanie z zawartej w standardzie metodologii nasadzeń pomaga odbudowywać bioróżnorodność z wykorzystaniem najnowszej wiedzy o regeneracji ziem uprawnych.

 

Cele związane ze zwiększaniem etyki na rynku kredytów węglowych realizuje również TerGo Market. To pierwsza platforma dla rynku offsetów węglowych oparta na technologii blockchain i Web 3.0. TerGo Market pozwoli na zapisanie każdego umorzonego kredytu węglowego w niezmienialnym bloku, umożliwiając wiarygodny zapis historii kompensacji i certyfikując offsety w formie NFT.

 

Fundacja gromadzi środki na pomoc Belizjańczykom. W najbliższym czasie zaplanowaliśmy budowę studni w okolicy naszego projektu, aby zapewnić stały dostęp do czystej wody pitnej. Planujemy także wsparcie finansowe w budowie systemu dostarczającego energię elektryczną, naprawę przeciekających dachów czy budowę ogrodzeń dla rodzin mieszkających w okolicy. Chcemy pomóc w rozwijaniu infrastruktury niezbędnej dla zaspokojenia najbardziej podstawowych ludzkich potrzeb dla zachowania zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia mieszkańców wiosek w Belize.

 

Wierzymy, że nasze działania są Ci bliskie.

Chcesz zrobić z nami coś dobrego? Możesz nas wesprzeć:

  • przekazując darowiznę na rzecz realizacji celów statutowych Fundacji TerGo (zobacz jak);
  • udostępniając informację o naszej działalności w swoich social mediach
  • zapisując się do naszego newslettera;
  • zostając autorem/autorką Tergopedii i rozwijając z nami internetową encyklopedię wiedzy o klimacie;
  • pisząc do nas na adres: [email protected], by podzielić się z nami pomysłem na wspólne działania!